Copyright by K.K. Sobek 2013
Wycieczka do Londynu (26.04-2.05.2014)

Plan lekcji

Już wkrótce

Absolwenci - ankieta

Absolwencie XV LO
Prosimy wypełnij ankietę!

ANKIETA

Przekaż 1%

W ramach akcji „1% dla mojej szkoły” rodzice i sympatycy naszej szkoły mogą przekazać 1% kwoty swojego podatku
w rozliczeniu rocznym PIT.
Celem tegorocznej wycieczki szkolnej było poznanie jednej z najpopularniejszych i największych stolic Europy, a mianowicie Londynu.
Eksplorację wielokulturowego miasta, położonego nad Tamizą i słynącego z bogatej i niezwykle ciekawej historii, rozpoczęliśmy już drugiego dnia, bezpośrednio po długiej,  bo trwającej ponad dwadzieścia godzin podróży.    Po krótkim spacerze przez St James Park dotarliśmy do oficjalnej rezydencji królowej Elżbiety II- Pałacu Buckingham, mając nieco wcześniej okazję bycia świadkiem przemarszu Gwardii Królewskiej. Naszej uwadze nie umknęła także  pomnikowa sylwetka królowej Wiktorii, (panującej w Anglii w drugiej poł. XIX) znajdująca się tuż przed Palcem Buckingham.
Kolejnym punktem wycieczki był Pałac Westminsterski, w którym  obecnie odbywają się posiedzenia brytyjskiego parlamentu, służącego niegdyś jako siedziba władcy. Najsłynniejszą część pałacu oraz jeden z bardziej charakterystycznych symboli Londynu, umieszczany na większości kartek pocztowych - Big Ben - stanowią wieża zegarowa oraz dzwon, który daje o sobie znać co godzinę. Następnie udaliśmy się na Trafalgar Square- główny plac w centrum miasta, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej marynarki wojennej w bitwie morskiej z 1805 roku. Na placu znajduję się m.in. budynek National Gallery, wewnątrz  którego mogliśmy podziwiać dzieła m.in. van Gogha, Caravaggio i wielu innych znamienitych malarzy.
Przejażdżka na London Eye - ogromnym diabelskim młynie, z którego rozpościera się niesamowity widok na całą stolicę pobudził naszą zmęczoną już nieco  grupę do robienia licznych zdjęć i wymiany wrażeń.
Kolejne dni uciekały nam niepostrzeżenie. Nie sposób wymienić wszystkie miejsca, które zobaczyliśmy i zwiedziliśmy. Dodam tylko, że oprócz Londynu odwiedziliśmy także  Oksford - miasto niezwykle urokliwe, pełne młodych ludzi, w którym na każdym kroku daje się odczuć studencką atmosferę oraz Windsor, mieszczące kolejną siedzibę Elżbiety II, w postaci okazałego zamku.
Pobieżnie poznaliśmy także najpopularniejsze dzielnice Londynu, tj. Greenwich, Kenstington, Soho. Codziennie poruszaliśmy się metrem. W ostatnich dwóch dniach naszej wycieczki w Londynie wybuchły protesty pracowników metra, co nieco uniemożliwiło nam komunikację, jednak bez większych problemów i komplikacji.
Do Poznania wróciliśmy po sześciu, intensywnych i obfitujących w wrażenia dniach. Osobiście bardzo polubiłam Londyn, na pewno do niego jeszcze kiedyś wrócę, choć nie sądzę że jest to miejsce w którym dobrze bym się  czuła mieszkając przez dłuższy czas. Miasto nieprzerwanie tętni życiem, jest kolorowe i przyjazne, lecz wszechobecny chaos i masa turystów bywają męczące i przytłaczające.
Za to wycieczka, według mnie była bardzo udana. Mieliśmy bardzo kompetentnego i dobrze zorganizowanego  pilota, a przyjemna, pozytywna atmosfera towarzyszyła nam przez cały czas.
Londyn_2014_1 Londyn_2014_2 Londyn_2014_3
Londyn_2014_4 Londyn_2014_5 Londyn_2014_6