Trwała Pamięć Pokoleń

Plan lekcji

Już wkrótce

Absolwenci - ankieta

Absolwencie XV LO
Prosimy wypełnij ankietę!

ANKIETA

Przekaż 1%

W ramach akcji „1% dla mojej szkoły” rodzice i sympatycy naszej szkoły mogą przekazać 1% kwoty swojego podatku
w rozliczeniu rocznym PIT.
Copyright by K.K. Sobek 2013
Na początku roku szkolnego 2013/2014 uczniowie klas pierwszych zaproponowali, aby w ciągu roku zrealizowany został projekt historyczny dotyczący osób, które w bohaterski sposób zaznaczyły się w naszej historii.
Zatytułowaliśmy projekt "Nasi bliscy i dalecy bohaterowie podczas II wojny światowej".Jaki cel nam przyświecał? Najważniejsze było to, aby uczniowie naszej szkoły zainteresowali się losami swoich przodków, ich sąsiadów, czy też lokalnych bohaterów. Realizacja projektu trwała kilka miesięcy, młodzież przygotowując się do realizacji przeprowadzała wywiady ze swoimi bliskimi, szukała zdjęć i dokumentów dotyczących ludzi żyjących 70 lat temu. Dzięki zdobytej wiedzy rozwinęły się więzi międzypokoleniowe, młodzież odkryła historię swojej rodziny i poznała fakty z historii Małej Ojczyzny.
Wyróżniona prezentacja, wykonana przez uczennice klasy Ic Kingę Wyrzykowską, Michalinę Bąbolewską i Ewelinę Kwiatkowską została zaprezentowana na spotkaniu szkół należących do Stowarzyszenia Memoramus w marcu br. Uczennice zgromadziły materiały i przygotowały prezentację dotyczącą historii życia Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu.
W dniach 10 do 15 kwietnia 2014 roku uczniowie z klasy II B i II C wzięli udział w VIII Marszu Pamięci zorganizowanym przez Stowarzyszenia Memoramus i oddali hołd pomordowanym w Katyniu oficerom polskim, a także Rosjanom, których mogiły znajdują się także w lesie katyńskim. Oto ich wspomnienia:

       Kiedy w Katyniu, na cmentarzu polskich oficerów, chodziłem wokół tablic z nazwiskami ofiar z 1940 roku, dopiero tak naprawdę dotarło do mnie, jak wielu Polaków straciło życie za Ojczyznę. Atmosfery, jaka panuje w miejscu jakże strasznej zbrodni na narodzie polskim, nie jest w stanie oddać żadna ekranizacja książki, żaden reportaż. A myślałem, że to już przeszłość…
Udaliśmy się również w okolice lotniska Siewiernyj, na miejsce katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego. Zapaliliśmy znicze przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Wzruszenie i osobista refleksja pozostaną w mojej pamięci na zawsze.
Po powrocie z VIII Marszu Pamięci czuję się mądrzejszy, poznałem i zobaczyłem miejsca niezwykle ważne dla historii mojego narodu. Teraz już wiem, jak ważnymi wartościami były wolność, patriotyzm dla Polaków w XX wieku, a za ich bohaterskie czyny oraz poświęcenie należy im się pamięć.
                                                                                                            Mateusz Skwarek, IIb

     Odkąd moja siostra podzieliła się ze mną wrażeniami z V Marszu Pamięci, bardzo chciałem  wziąć  udział w kolejnym. Udało mi się to w roku 2014. Wyruszyłem jako uczestnik VIII Marszu Pamięci. Nareszcie miałem okazję zobaczyć na własne oczy to, o czym tyle słyszałem. Teraz, już po powrocie do domu, czuję się dumny, opowiadając o tym, iż miałem okazję zaśpiewać hymn narodowy na terenie Memoriału Katyń oraz zapalić znicze przy tablicach epitafijnych w Lesie Katyńskim. Cała wyprawa odbyła się w nastroju powagi, z należytym szacunkiem dla ofiar zbrodni, zapewniła mi wspomnienia i refleksje na całe życie.
                                                                                                            Albert Święcicki, IIb

       Katyń, Kuropaty- te miejsca na zawsze będą kojarzone z wielką tragedią, smutkiem oraz nienawiścią do ustroju, który wydał wyrok śmierci na wielu naszych rodaków, jak i wielu Rosjan. Takie wyjazdy, jak na przykład "Marsz Pamięci" nie mają na celu rozgrzebywania starych ran, lecz podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy oddali swoje życie w obronie własnych przekonań. Atmosfera w Katyniu, czyli  miejscu chyba najbardziej rozpoznawalnym przez Polaków na Wschodzie, w dzisiejszych czasach jest bardzo osobliwa. Na pewien czas bowiem, po przekroczeniu bramy i wstąpieniu na teren Memoriału, milkną wszystkie śmiechy, żarty, żarciki oraz zabawne docinki, ponieważ każdy z uczestników, niezależnie od wieku, zdaje sobie sprawę, w jakim miejscu się znajduje oraz w jakim celu tu przyjechał. Tradycja takich wyjazdów powinna być zachowana, ponieważ wnosi wiele dobrego, uczy tolerancji i nie podsyca nienawiści.
                                                                                                         Michał Handke, IIb

     Wyprawa do lasu katyńskiego była swego rodzaju podróżą w czasie i żywą lekcją historii. Podczas marszu, upamiętniającego mord ponad 4000 Polaków, uświadomiłem sobie ogrom tej tragedii i fakt, że nie wolno nam o tamtych zdarzeniach zapomnieć. Byłem bardzo dumny, że mogę oddać hołd naszym rodakom bestialsko zamordowanym na terenie Rosji. Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie także las krzyży w Kuropatach koło Mińska, w którym to zostało zamordowane około ćwierć miliona osób. Obraz tego miejsca zostanie na długo w mojej pamięci. Jak dla mnie tego rodzaju przedsięwzięcia są bardzo edukujące i niezbędne, abyśmy nie zapomnieli o naszych przodkach, którzy poświęcali życie za naszą ojczyznę. Każdy młody Polak powinien odwiedzić to miejsce i oddać cześć  wszystkim Polakom tam pochowanym. Taki jest obowiązek każdego patrioty. Pamiętajmy!
                                                                                                         Mateusz Kaczmarek, IIc

      W dniach od 10.04 do 15.04 2014 r. odbył się wyjazd do Katynia na VIII Marsz.Pamięci .
W pierwszym dniu nocleg został zaplanowany jeszcze w Polsce w ośrodku Rozłogi w miejscowości Waliły. Drugi dzień, z uwagi na duże odległości , upłynął na całodziennym przejeździe przez Białoruś do Smoleńska. Trzeciego dnia  zorganizowano pobyt na cmentarzu katyńskim oraz zwiedzanie Smoleńska. W niedzielę, 13 kwietnia, ze stacji Gniezdowo wyruszył VIII Marsz Pamięci, który przebiegł w aurze powagi, zadumy i refleksji. Młodzież polska miała również możliwość spotkania się z rosyjskimi rówieśnikami. Spotkanie odbyło się w przyjaznej i radosnej atmosferze.
W drodze powrotnej  mieliśmy okazję zwiedzić wyjątkowe miejsce związane z wieszczem narodowym Adamem Mickiewiczem, tj Nowogródek oraz Bohatyrowicze. Szóstego dnia  powróciliśmy do Poznania zmęczeni, lecz zadowoleni, że mieliśmy okazję zobaczyć część Rosji i Białorusi oraz tak znaczące i pamiętne dla Polski miejsca historyczne.
Jestem pewien, że nikt z uczestników nie zapomni tego wyjazdu.
                                                                                                        Marcin Bastrzyk, IIc
Katyn_2014_01 Katyn_2014_02 Katyn_2014_03 Katyn_2014_04 Katyn_2014_05
Katyn_2014_06 Katyn_2014_07 Katyn_2014_08 Katyn_2014_09 Katyn_2014_10
Katyn_2014_11 Katyn_2014_12 Katyn_2014_13 Katyn_2014_14 Katyn_2014_15
Katyn_2014_16 Katyn_2014_17 Katyn_2014_18 Katyn_2014_19 Katyn_2014_20
Katyn_2014_21 Katyn_2014_22 Katyn_2014_23 Katyn_2014_24 Katyn_2014_25
Katyn_2014_26 Katyn_2014_27 Katyn_2014_28 Katyn_2014_29 Katyn_2014_30